İçeriğe geç

Flutter,Dart Nedir?

Google’ın açık kaynak kodlu mobil uygulama geliştirme SDK’sıdır aynı zamanda bir Frameworkdür.

Android ve iOS uygulamalarını geliştirmek için kullanılır.Flutter sayesinde geliştiriciler her iki platformda da uygulamalar geliştirebilir ve arayüz tasarımcıları Flutter kulanarak Android ve iOS platformuna uygun, daha başarılı uygulamalar tasarlayabilir.

Flutter’da uygulma geliştirilirken Dart dilini kullanacağız.

Peki Dart programlama dili nedir ne gibi avantajları mevcut haydi gelin öğrenelim.

Dart Nedir?

Dart, ilk kez Google tarafından 2011 yılında tanıtılan çok maksatlı ve nesne yönelimli, smalltalk tarzını benimsemiş bir programlama dilidir. Google’ın JavaScript’in yerini almasını düşünerek geliştirdiği Dart, sonraları Ecma International’ın çabalarıyla bir standart haline getirilmiştir. Şimdilerde Google’ın Flutter Framework’ü ile ön plana çıkmaya başlayan Dart’ı kullanarak; web sunucularıweb uygulamalarınative mobil uygulamalar ve IoT geliştirmeleri yapılabilmektedir.

Dart Dilinin Avantajları nelerdir?

Dart’ın geliştirilmesinin en önemli nedenlerinden biri, JavaScript’in Google tarafından yeterli ve “gerçek bir programlama dili” olarak görülmemesiydi. Kısa vadede Dart’ın parlayan bir yıldıza dönüşmesi bekleyemeyiz ancak uzun vadede Dart’ın tüm internet tarayıcıları ve platformlar tarafından desteklenmesi planlanıyor.

Google’ın resmen 2018 yılında görücüye çıkarmış olduğu Flutter’ın da Dart programlama dilinin kaderi üstündeki etkisi büyük. Flutter Framework’ü kullanarak geliştiriciler, tek bir platform üzerinden iOS ve Android için Native mobil uygulamalar ve arayüzler geliştirebilme şansına sahip oluyor. Ayrı ayrı platformlar için farklı diller öğrenme ihtiyacını ortadan kaldırması nedeniyle, Dart ve Flutter’ın ayrılmaz birer ikili olarak önümüzdeki yıllarda aktif olarak kullanılması bekleniyor.

Tarih:Flutter Programlama

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir